Produktbeskrivning
Glukosamin
Ledtillskott som främjar brosk
Har ditt djur skadat brosk?
Vill du främja rörligare och smidigare leder?
Letar du efter tillskott som främjar djurets välbefinnande?
Varför Glukosamin?
Glukosamin hjälper till att främjar friskt brosk och stimulerar nybildningsprocessen av skadat brosk. Svenska DjurApoteket tycker det är bättre att förebygga än att bota. Alla djur har inte samma behov, därför har vi ett stort utbud av tillskott så du hittar det som passar ditt djur bäst! Glukosamin från Svenska DjurApoteket tar hand om djurets leder, brosk och rörlighet. Ta hand om djurets ledhälsa för att gå många promenader från Junior till Senior. Detta är ett kompletteringsfoder till hund och katt.
Hur doserar man?
Kommer i pulverform vilket gör det lätt att dosera ut med hjälp av medföljande doseringsmått. Strö över maten eller ha i isglass. Doseringstabell hittar du på förpackningens baksida eller längre ner på produktsidan.
Andra ledtillskott
Behöver ditt djur extra behov för lederna? Kolla då in LedMax+
Är din hund känslig i magen? Då kan du ge ledtillskottet Hyaluron+
Är din hund allergisk mot skaldjur så rekommenderas inte denna produkt p.g.a. sitt innehåll av glukosamin från snäckskal.
Sammansättning:
Glukosaminsulfat (från skaldjur) 2kcl
Innehåll per dosmått á 0,8 g (1 ml) | |||
Glukosamin | 800 mg | 100% |
Analytiska beståndsdelar %:
Protein | 1 % |
Råfett | 1 % |
Råaska | 1 % |
Råfibrer | 26 % |
Resterande är kolhydrater och vatten |
Bruksanvisning | |||
---|---|---|---|
Blandas i maten en gång per dag. Dosmått medföljer i förpackningen. För djur i alla åldrar, från 5 månader |
|||
Vikt | Mängd | Räcker cirka: | |
120g | 250g | ||
Katt/Liten hund upp till 10 kg | 1 dosmått | ||
Hund mellan 10-25 kg | 2 dosmått | ||
Hund mellan 25-40 kg | 3 dosmått | ||
Hund mellan 40 kg + | 4 dosmått |